UWAGA: w dniach 01.07 - 29.08.2024 sklep stacjonarny będzie czynny do godz. 17.00

MARKI PIÓR

Poniżej prezentujemy Państwu krótki przegląd historii najsłynniejszych marek piór wiecznych na świecie, które znajdziecie w naszym sklepie.

Parker to jedna z najbardziej znanych na świecie marek piór wiecznych i długopisów. Parker stał się synonimem najwyższej jakości artykułów piśmienniczych. Powstanie firmy Parker Pen Company datuje się na rok 1888, zaś w roku 1894 wymyślono nowy, lepszy system doprowadzania atramentu. Fabryki powstawały na różnych kontynentach. Obecnie marka Parker należy do amerykańskiego koncernu Sanford. W roku 2008 firma obchodziła 120 lat istnienia. Przez ten czas firma Parker nieustannie wprowadza innowacje i nowoczesne rozwiązania do swoich niezawodnych piór i długopisów. W roku 1954 powstał pierwszy słynny długopis Parkera o nazwie Jotter. Ogromną popularnością cieszy się też linia Sonnet – nieustannie na rynku od ponad 20 lat.

Waterman to chyba najbardziej znana na świecie marka piór wiecznych. Waterman oznacza najwyższą jakość wykonania, elegancję i prestiż. Pióra wieczne Waterman powstały z inicjatywy Lewisa Edsona Watermana w 1883 roku – udoskonalił wcześniejsze pomysły i skonstruował pióro wieczne w pełni napełniane atramentem. W roku 1904 wynaleziono pierwszy klips, dzięki któremu można było przymocować pióro do kieszeni. W roku 1953 w firmie Waterman wynaleziono pierwszy plastikowy nabój!. Od momentu założenia firmy minęło ponad 120 lat a firma Waterman nieustannie wprowadza innowacje i nowoczesne rozwiązania do swoich niezawodnych piór. Niewątpliwie Waterman jest autorytetem w świecie artykułów piśmienniczych. Obecnie fabryka piór wiecznych Waterman zlokalizowana jest we Francji w pobliżu miasta Nantes.

Historia piór wiecznych Sheaffer zaczyna się w roku 1907 wynalezieniem przez Waltera A. Sheaffera w Fort Madison (USA) wiecznego pióra napełnianego przy pomocy dźwigni. Dociśnięcie wąskiej, metalowej dźwigni napełniało zbiorniczek pióra bezpośrednio z kałamarza. W 1912 roku wynalazca zainwestował życiowe oszczędności i zmienił zawód z jubilera na producenta piór wiecznych. Powstała fabryka piór - W. A. Sheaffer Pen Company. Od 1924 roku produkty Sheaffer są sygnowane specjalnym znakiem handlowym, który wyróżnia markę na tle konkurencji. White Dot (Biała Kropka) to symbol, który oznacza doskonałą jakość i trwałość. XX wiek to okres kiedy wprowadzono mnóstwo pomysłów i nowatorskich rozwiązań. Każdy kolejny model piór wiecznych jest do dzisiaj inspiracją współczesnych kolekcji Sheaffera. Shaffer od ponad 100 lat jest wierny tradycji tworzenia najwyższej jakości produktów piśmienniczych.

W. Cross Company to amerykańska firma produkująca i dystrybuująca eleganckie przybory do pisania, notatniki i inne akcesoria. Firma została założona w 1846 roku w Providence na Rhode Island. Początkowo produkowała przyrządy do pisania i obudowy na ołówki, tworząc podstawy do późniejszych projektów ołówka automatycznego. Uważa się ich również za prekursorów współczesnego długopisu. Dopiero w połowie XX wieku wprowadzili do oferty pióra wieczne. Od początku dużą uwagę przykładano do eleganckich projektów, korzystając ze szlachetnych materiałów jak srebro i złoto – założyciele firmy Cross bowiem od pokoleń byli związani z branżą jubilerską. W tej chwili jest prężną korporacją produkującą dziesiątki artykułów piśmienniczych. Cross był i jest oficjalnym dostawcą długopisów i piór do Białego Domu od co najmniej 1970 roku. Produkty tej firmy cieszą się popularnością na całym świecie ze względu na swój klasyczny styl, jakość i pomysłowość.

Firma Pelikan została założona w Szwajcarii w 1838 roku i przez długi czas znana była jedynie jako producent atramentu. W 1863 roku powstało słynne logo czyli pelikan w gnieździe. Historia Pelikana jako producenta piór wiecznych, zaczęła się dopiero w roku 1929. Wtedy pojawiło się pierwsze wieczne pióro tej firmy, czyli Pelikan 100. Produkt był bardzo nowatorski – to pierwsze w historii pióro wieczne, w którym zastosowano tłoczkowy system napełniania. To niejako znaki rozpoznawcze Pelikana - niewymienny tłoczek, zielony korpus i czarna skuwka ze złoconym klipsem w kształcie dzioba pelikana; do dzisiaj ten wzór jest typowy dla tej firmy. Obecnie Pelikan zalicza się do najbardziej rozpoznawalnych marek piór wiecznych a znakiem handlowym jest niewątpliwie klips w kształcie dziobu tego sławnego ptaka.

Jest jedną z najstarszych firm zajmujących się nieprzerwanie działalnością produkcyjną związaną z branżą instrumentów piśmienniczych. W swojej ofercie posiada szeroki wachlarz materiałów do pisania, rysowania oraz malowania. Produkcja zaczęła się od innowacyjnych ołówków, a obecnie firma prowadzi 14 zakładów produkcyjnych w 10 krajach. Firma Faber-Castell pozostaje od 8 pokoleń w rękach tej samej rodziny. Produkty marki Faber-Castell oraz działalność prospołeczna i proekologiczna były wielokrotnie doceniane i nagradzane międzynarodowymi nagrodami.

Koncern Faber-Castell jest jedną z największych firm na świecie dbającą o środowisko naturalne. Ponad 80% drewna do międzynarodowej produkcji ołówków i kredek pochodzi z certyfikowanych plantacji FSC i ze stałych gospodarstw leśnych. Wprowadzona w 1993 r. marka Graf von Faber-Castell jest oparta na myśli Lothara von Fabera w czwartym pokoleniu firmy - dążenia do najwyższej jakości. W artykułach z tej linii wykorzystuje się materiały naturalne, łącząc je z metalami szlachetnymi i dbałością o każdy detal.

Otwarta przed wojną fabryka piór wiecznych „Omega” M. Szaja i A. Wrocławski, zarządzana w czasie wojny przez Niemców i przejęta przez rząd po wojnie – to geneza firmy, która produkuje jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich długopisów. Długopisy Zenith zostały zaprojektowane przez polskich inżynierów a inspiracją była firma Parker. Obecnie właścicielem jest firma ASTRA S.A. W asortymencie znajdziemy doskonałej jakości, produkowane głównie w Polsce artykuły biurowe. Obecnie w swoim portfolio skupia nie tylko długopisy automatyczne i ołówki, ale też stylowe pióra wieczne, eleganckie zestawy upominkowe oraz szeroką gamę akcesoriów.